Na czym polega dieta cytrynowa?

0
582
pomrncza cytryny dieta

Dieta cytrynowa reprezentuje sposób odżywiania wymyślony przez Stanleya Burroughs’a. Osoba stosująca tę dietę ma na celu usunięcie toksyn z organizmu i innych zbędnych substancji. Ideą tego sposobu odżywiania jest przede wszystkim picie lemoniady – dopuszcza się także picie wody z solą (!) lub herbatki ziołowej.

Z powodu tak ubogiego zasobu owa dieta może posłużyć jako odchudzający sposób odżywiania, dzięki któremu możemy zrzucić bardzo szybko kilka dobrych kilogramów. Poza tym ponoć dodaje energii kuracjuszom, więc kto wie, może doda jej i Tobie.

Dieta cytrynowa a głodówka

Z dietą cytrynową jest niemalże tak samo jak z głodówką – w obu przypadkach ćwiczenia fizyczne są przeciwwskazane, ponieważ doprowadziłyby do jeszcze większego wymęczenia organizmu niż sama dieta. Dieta cytrynowa wymaga wielu poświęceń, a składniki w niej zawarte są niestety ubogie w witaminy i inne potrzebne substancje. Cudotwórczy plan odchudzania zakłada zrzucenie 10 kilogramów w zaledwie dziesięć dni. Jednak dla hurraoptymistów mamy i złą wiadomość: w ten sposób traci się tylko wodę z organizmu, a nie tłuszcz – prawdziwe odchudzanie zacznie się dopiero potem. I tylko od nas zależy czy podejmiemy wyzwanie i zaczniemy się naprawdę odchudzać czy tylko poprzestaniemy na nikłym i chwilowym sukcesie zrzucenia wody z organizmu i szybkiego powrotu do poprzedniej wagi (osławiony efekt jo-jo). Ze względu na ten fakt lepiej skupić się na usunięciu toksyn z organizmu, które ten sposób odżywiania gwarantuje.

Warto podkreślić, że po 10 dniach stosowania diety cytrynowej będącej niemalże głodówką, również powinniśmy z umiarem, stopniowo, zwiększać ilość przyjmowanych pokarmów. Nie chcemy przecież obciążać biednego żołądka. Monotematyczność tej diety nie pozwala na urozmaicone dania, a raczej napoje, niemniej warto trochę pomyśleć, a na pewno znajdzie się jakieś ciekawe opcje.

Napoje

Jedną z nich jest oczyszczający i odchudzający napój zrobiony z wody niegazowanej, soku z cytryny oraz syropu klonowego, dla osłodzenia mizernego życia na diecie cytrynowej. Warto również pomyśleć o dodaniu do tego napoju… przypraw. Takich jak na przykład pieprz lub imbir. Ich ostrość sprawia, że w żołądku robi się cieplej, a to ułatwia trawienie, co przyczynia się do uzyskania wymarzonej, szczupłej sylwetki.

Skutki uboczne diety cytrynowej

Skutkami ubocznymi tej głodowej diety mogą być bóle głowy, ospałość czy też nieprzyjemna jak zawsze biegunka. Pomimo tych przykrych objawów dietetycy idą w zaparte i przy stosowaniu tej diety polecają stopniowe przechodzenie z normalnego pożywienia do soku z cytryny.

Tak samo przy chęci zakończenia diety, dietetycy zachęcają do stopniowego wprowadzania na nowo do swojego jadłospisu lekkich potraw, jak na przykład zupy czy warzywa. Co ciekawe… nie istnieją potwierdzone naukowo dowody, że ta dieta rzeczywiście oczyszcza. Może warto zastanowić się nad tym czy jesteśmy w stanie ryzykować nasze dobre samopoczucie i zdrowie dla czegoś, co może mieć niewiele wspólnego z prawdą. W końcu nasz organizm jest tak zbudowany, że sam potrafi pozbyć się toksyn, a niektóre oczyszczające diety mogą prowadzić do jego wyniszczenia.

Podsumowanie

Dieta cytrynowa ceniona jest szczególnie za korzystny stosunek zrzuconych kilogramów do czasu trwania diety. Pozwala to na zyskanie zadowalających efektów, lecz aby cieszyć się nimi dłużej, pierw musisz zachować ostrożność w powrocie do starego trybu żywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj