Jaki wybrać orbitrek? Optymalny wybór nie jest prosty

0
1179
orbitrek dobry tani sklep

Cześć, w tym poradniku, chciałbym pomóc Ci w wyborze najlepszego orbitreka do użytku domowego. Jeżeli zastanawiasz się jaki model kupić, czym się kierować przy zakupie lub jak uniknąć przysłowiowej wpadki przy wyborze, zapraszam do lektury.

Wybór orbitreka spośród tysiąca ofert na polskim rynku nie jest prosty. Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników i je przeanalizować krok po kroku. Ponieważ rozpiętość cenowa oferowanych urządzeń jest bardzo duża ( od 400 zł do 10000 zł ) podzielimy orbitreki na 4 klasy i pod tym kątem będziemy analizować rynek. Zapraszamy również do zapoznawania się z testami orbitreków, na pewno okażą się bardzo przydatne.

Aby być zadowolonym zakupu musimy ustalić czynniki determinujący wyboru orbitreka. Zaufaj mi że najważniejszym czynnikiem jest:

  • Dopasowanie do Twoich warunków fizycznych
  • Komfort ćwiczeń na orbitreku
  • Intensywność użytkowania
  • Gwarancja
  • Parametry
  • Dodatkowe funkcje
  • System hamowania
  • Cena

Niestety jak się domyślacie podczas wyboru orbitreka kryteria Waszego wyboru są inne i bardzo często pod uwagę brana jest w pierwszej kolejności cena, co często skutkuje zaprzestaniem użytkowania kupionego orbitreka. Dlaczego się tak dzieje ? Często okazuje się że kupujemy pod wpływem emocji, i nie dobieramy orbitreka pod swoje warunki fizyczne, co z kolej powoduje bardzo niski komfort ćwiczeń na urządzeniu.

Dopasowanie do warunków fizycznych.

Jak już wspomniałem, NAJWAŻNIEJSZYM czynnikiem doboru orbitreka jest odpowiednie dopasowanie do użytkownika docelowego. Aby czuć się komfortowo podczas ćwiczenia orbitrek musi być dopasowany głównie do Twojego wzrostu. Dlaczego ?

Osoba wysoka na małym orbitreku nie będzie czuć się komfortowo, małe orbitreki oferują stosunkowo krótki krok, który jest nienaturalny dla wyższych osób, orbitrek podczas ćwiczenia będzie mało stabilny, szybko się również zużyje.

Osoba niska na dużym orbitreku również będzie czuła się mało komfortowa a na dodatek ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo duże

Osoba ciężka na tanim orbitreku to gwarantowany sukces w szybkim zużyciu się sprzętu.

Komfort ćwiczeń na orbitreku

Jeżeli ktoś planuje zakup pierwszego w życiu orbitreku, pomyśli pewnie, że piszę teraz głupoty, że na każdym orbitreku będzie mu się ćwiczyło dobrze. Nic z tych rzeczy, musicie sobie uświadomić, że im wygodniej się ćwiczy, tym częściej to robimy. Kiepskiej jakości orbitrek nie będzie zachęcał nas do codziennego treningu. Skupiając się na komforcie musimy brać pod uwagę kilka aspektów. Niestety tańsze orbitreki nie oferują zbyt wysokiego komfortu. Podczas wyboru orbitreka skupmy się na rozstawie pomiędzy płozami, im mniejszy tym lepszy, oraz na wysokości koła zamachowego, a co za tym idzie amplitudzie ruchu eliptycznego. Najbardziej komfortowe są orbitreki z przednim kołem zamachowym.

Intensywności użytkowania

Często można spotkać określenie użytek domowy, jednak jest to określenie bardzo mało precyzyjne. Na przykład, kupując orbitrek firmy HMS za +- 700 zł który przeznaczony jest do użytku domowego, nie możemy się spodziewać wytrzymałości takiej jaką oferuje Np Kettler Rivo P, który również przeznaczony jest do użytku domowego. Najlepiej jak założysz, że trening do godziny dziennie 2-3 razy w tygodniu, to użytek normalny domowy. Jeżeli chcesz ćwiczyć codziennie powyżej godziny rozglądaj się za orbitrekami w granicy 1500-2000 zł

Gwarancja

W przypadku zakupu sprzętu dosyć dużego i ciężkiego jakim na pewno są orbitreki, musimy mocno zastanowić się nad ofertą gwarancyjną każdego producenta. Ponieważ nie jest to tematem tego poradnika, odsyłamy do testów orbitreków, gdzie będziemy opisywać szczegółowo gwarancję każdego producenta. Ogólnie większość gwarancji u nas na rynku realizowane jest w systemie door to door, to znaczy że w przypadku awarii, musisz spakować i przekazać sprzęt kurierowi. Niektórzy producenci oferują naprawę na miejscu gdzie stoi sprzęt ( np. Kettler ) co jest bardzo wygodne. Ważne tylko aby taki sprzęt ( Kettler ) pochodził z polskiej sieci dystrybucji. Jeżeli ktoś oferuje sprzęt marki Kettler w niskiej cenie, to na 99% nie pochodzi on z Polskiej sieci dystrybucyjnej i wtedy gwarancja jest realizowana przez sklep który sprzedaje towar. Niestety bardzo często sklepy oszukują klientów na tym polu.

Parametry

Klienci bardzo często skupiają się na parametrach i paradoksalnie to właśnie przez klientów przywiązywanie uwagi do parametrów straciło kompletnie sens, ponieważ bardzo mało firm podaje wartości zgodne z prawdą. Idealnym przykładem tej tezy jest waga koła zamachowego. Bardzo często na portalu allegro możemy spotkać oferty orbitreków które kosztują około 700 zł ważą niewiele ponad 20 kg i mają POTEŻNE koło zamachowe 8 kg. Jak to możliwe ? No niestety jest to po prostu kłamstwo ze strony producenta, czy też importera. Zresztą waga koła zamachowego nie ma znaczenia. Znacznie większe znaczenie ma wielkość koła oraz zastosowane magnesy ( w przypadku orbitreków magnetycznych ). Podobnie jest z maksymalną wagą użytkownika, producenci piszą co im się podoba. Często orbitrek który ma dopuszczalną wagę użytkownika 150 kg, nie nadaje się dla osoby o wadze 100 kg. Podam wam również listę parametrów, wyposażenia które się kompletnie nie sprawdza, oraz listę przydatnego wyposażenia. Najpierw nietrafione sprawy :

Czujniki pulsu – niby fajna sprawa, ale niestety w każdym orbitreku podają błędne dane

Programy HRC – fajna sprawa, ale pod warunkiem że czujniki pulsu dobrze podają puls

Spalone kalorie – również nie należy się tym sugerować wyniki nie są nawet przybliżone

Regulacja długości i wysokości kroku – mało przydatne

Z ciekawszych funkcjonalności wymienimy :

-Możliwości podłączenia Tabletu

-Integracja z Google Maps

-Programy treningowe

System hamowania

Wyróżniamy 3 rodzaje systemów hamowania występujące w orbitrekach. Magnetyczny, najbardziej popularny wśród tanich orbitreków, elektromagnetyczny oraz mechaniczny. Stworzymy o tym oddzielny artykuł, na ten moment powiem Ci tylko tyle, nigdy nie wybieraj systemu mechanicznego, jest on bardzo mało popularny i występuje tylko w najtańszych orbitrekach. Polecamy system hamowania magnetyczny z elektroniczną regulacją obciążenia.

Cena

Jako, że cena jest istotna przy wyborze, musimy dokładnie przemyśleć zakup. Często odradzam zakup orbitreka klientom który posiadają mały budżet ( w granicy 500-600 zł ) na rzecz rowerka treningowego. Na naszym blogu będziemy stosować podział na 4 rodzaje orbitreków w zależności od przedziału cenowego. I tak :

do 1000 zł – Orbitreki ekonomiczne – nie ukrywajmy nie można spodziewać się zbyt dużo, ale da się coś wybrać.

Od 1000-1500 zł – Orbitreki budżetowe – można wybrać już coś sensownego

Od 1500 zł do 4500 zł – Orbitreki klasy średniej – tak naprawdę każdy w tej cenie wybierze coś dla siebie

Powyżej 4500 zł Orbitrekowa klasa premium- sprzęty z najwyższej półki.

Mam nadzieję, że w stopniu minimalnym będziesz już wiedział czym się decydować w momencie zakupu orbitreka. Druga sprawa to wybór konkretnego modelu, dlatego zachęcam Cię do czytania testów orbitreków, oraz czytania poradników zakupowych w różnych przedziałach cenowym, na pewno pomoże Ci to w odpowiedzi na pytanie jak wybrać orbitrek

Dlaczego warto wybrać orbitrek?

Coraz częściej w sklepach sportowych oraz na siłowniach czy w klubach fitness a także prywatnych domach zwolenników aktywnego trybu życia pojawiają się orbitreki, zwane również trenażerami eliptycznymi. Wszyscy, którzy zastanawiają się nad zakupem tego sprzętu z pewnością zadają pytanie – dlaczego akurat to urządzenie? Co jest tak zadziwiającego w orbitrekach, że decyduje się na nie większość sportowców? Spieszymy z wyjaśnieniami!

Orbitrek należy do grupy urządzeń ogólnorozwojowych. Oznacza to, że jest multifunkcjonalną maszyną, na której trening pozwala ćwiczyć różne partie ciała. Jak twierdzą producenci, orbitrek to połączenie trzech urządzeń – rowerka stacjonarnego, steppera oraz bieżni. Orbitrek pozwala wykonywać optymalne ruchy ciała, które symulują ćwiczenia na każdym z wyżej wymienionych ćwiczeń. Różnica polega na tym, że w jednym urządzeniu mamy zamknięte wszystkie trzy sprzęty, co pozwala oszczędzić miejsce, czas i pieniądze. Zakup jednego orbitreka jest dużo bardziej opłacalny, niż zakup oddzielnych sprzętów typu rowerek, bieżnia czy stepper.

O popularności orbitreków zadecydowała także łatwość treningu i użycia. Nie musimy być zawodowymi sportowcami, aby móc ćwiczyć na orbitreku. Co więcej, nie potrzebujemy porad trenerów personalnych czy też innych osób związanych ze sportem – współczesne orbitreki to zaawansowane i bardzo przemyślane maszyny z własnym oprogramowaniem, które pomoże ustalić intensywność treningu i sprawi, że każdy kolejny ruch ramion czy nóg będzie przemyślany i dążący do spełnienia odgórnie założonego celu treningowego.

Trening na orbitreku to nie jedynie wygoda, oszczędność pieniędzy i łatwość obsługi. To także inne, bardzo ważne zagadnienie zdrowotne – brak obciążenia stawów. Nie biegniemy, nie forsujemy stawów, nie musimy martwić się o niewygodne siedzenie – orbitrek łączy wszystkie newralgiczne ruchy urządzeń sportowych, ale bez ingerencji w stawy. To dobra wiadomość dla osób starszych, które chcą popracować nad formą. Co więcej, trening na orbitreku nie forsuje, dlatego urządzenie to polecane jest zwłaszcza dla osób początkujących. Dodajmy do tego fakt, że ćwiczenia na orbitreku zaliczamy do ćwiczeń cardio, czyli treningu wydolnościowego, który pozwala poprawić kondycje organizmu oraz zrzucić zbędne kilogramy – to cel znacznej większości społeczeństwa.

Te wszystkie atuty orbitreków sprawiają, że ludzie coraz chętniej po nie sięgają. Mamy nadzieję, że dzięki tym obiektywnym przemyśleniom przekonaliśmy Was do zakupu orbitreka!

Pomiar pulsu i tętna w orbitrekach

Pomiar tętna bicia serca podczas treningu jest bardzo ważny – analiza wartości tętna pozwala lepiej dopasować trening oraz chroni przed przeciążeniem organizm. Nie dziwi więc fakt, że niemalże wszyscy trenerzy oraz zawodowi sportowcy zalecają wyposażenie się w specjalne urządzenia do mierzenia tętna podczas ćwiczeń.

Producenci sprzętu sportowego również wzięli to sobie do serca, wyposażając liczne urządzenia w specjalne pulsometry, czyli urządzenia, które analizują tętno osoby ćwiczącej. Orbitreki nie stanowią wyjątku – w dobrych modelach (nie tylko tych profesjonalnych, dedykowanych do siłowni, ale także w domowych wersjach) spotykamy się ze specjalnymi sensorami, dzięki którym urządzenie może ocenić, jakie tętno ma osoba ćwicząca. Informacja o tętnie wyświetlana jest na komputerze urządzenia, zatem trenujący może stale ją obserwować i dopasowywać do niej intensywność treningu.

Zanim przedstawimy wszystkie sposoby mierzenia tętna podczas treningu, zdradzimy ważny sekret dotyczący pomiarów. Otóż specjaliści od organizmu ludzkiego a także trenerzy pilnujący, aby ćwiczenia były optymalne i efektywne zalecają, aby tętno osoby ćwiczącej w głównej fazie treningu oscylowało w granicach 70-80%. Jeżeli tętno jest wolniejsze – wówczas trening nie jest optymalny. Zwiększając tętno pobudzamy organizm, który złogi tłuszczu zamienia w mięśnie. Zatem wszyscy, którzy trenują po to, aby zgubić zbędne kilogramy powinni bacznie obserwować pomiary tętna i dostosować je do podanych wartości.

Mierzenie tętna podczas treningu

Poniżej prezentujemy wszystkie sposoby na miarodajne mierzenie tętna podczas treningu:

Sensory dotykowe – w orbitrekach zwykle stosuje się specjalne sensory dotykowe, które umieszczone są w uchwytach urządzenia (na ramionach). Sensory mają za zadanie obliczać tętno na podstawie pulsu dłoni osoby ćwiczącej. Aby uzyskać odczyt, należy umieścić obie dłonie na uchwytach orbitreka i poczekać około 30 sekund. Ważne, aby ramion nie chwytać zbyt mocno, gdyż to zaburzy pomiar. Sensory są tym bardziej czułe, czym lepszy jest sprzęt – zatem domowe i tańsze urządzenia zwykle nie pokazują dokładnych pomiarów, a wyniki należy traktować orientacyjnie.
Pulsometry na rękę – wygodne i używane nie tylko przez osoby trenujące na orbitrekach, ale także biegaczy, rowerzystów i innych sportowców, którzy ćwiczą wysiłkowo. Chodzi oczywiście o pulsometry, które przybierają kształt poręcznych zegarków na rękę. Działają podobnie, jak w przypadku sensorów dotykowych w orbitrekach, z ta różnicą, że pulsometr jest ciągle przy nadgarstku, zatem nie musimy martwić się, że utracimy pomiar. Takie rozwiązania są wygodne i również polecane podczas treningu na Orbitreku.
Klipsy na ucho – to specjalne urządzenie, które pomaga zmierzyć tętno. Wystarczy klips założyć na ucho i podłączyć do orbitreka lub innej stacji sczytującej dane. Problem zaczyna się, gdy trening jest bardzo intensywny – wówczas klipsy mają tendencję do spadania. Ich zaletą jest jednak duża dokładność pomiaru.

Pasy napiersiowe – bezprzewodowe pasy napiersiowe to alternatywa dla pulsometrów na rękę. Pas przyczepiamy do ciała, po czym uruchamiamy urządzenie mierzące tętno. Pasy bardzo często dodawane są jako gratisy do orbitreków lub innych urządzeń sportowych. Zaletą pasa jest duża dokładność, wadą natomiast fakt, że pasy przed założeniem należy delikatnie zwilżyć wodą lub specjalnym żelem (ale bez całkowitego zanurzania urządzenia).

Mierząc tętno należy pamiętać, że urządzenia podają tylko orientacyjne wartości. Dodatkowo, aby podany wynik był jak najbardziej miarodajny, należy unikać nakładania olejków, kremów lub balsamów na miejsce, w którym będziemy mierzyć tętno (wyjątkiem jest pas napiersiowy, który wymaga delikatnego zwilżenia wodą przed założeniem).

Większość orbitreków posiada funkcję mierzenia tętna za pomocą sensorów dotykowych. Jeżeli jednak chcemy być pewni wyniku, warto go skonfrontować chociażby z pasem napiersiowym czy klipsami na ucho lub pulsometrami – wtedy będziemy mieli pewność, jakie tętno ma nasze serce podczas treningu. A jak wspomnieliśmy, monitorowanie wartości tętna podczas ćwiczeń jest niezmiernie ważne!

Koło zamachowe w Orbitreku – Mity dotyczące koła zamachowego w orbitreku

Wybierając model orbitreka z pewnością natkniemy się na liczne komentarze oraz informacje na temat koła zamachowego, chodzi oczywiście o jego wielkość. Mit dotyczący koła zamachowego brzmi – czym większe i cięższe koło, tym lepszy sprzęt. Oczywiście koło zamachowe jest ważne, ale większość osób, które uznają powyższe stwierdzenie za prawdziwe nie ma zielonego pojęcia, czym jest koło zamachowe w orbitreku a już na pewno nie zna zależności dotyczących konstrukcji sprzętu i funkcji, jakie w orbitreku sprawuje koło zamachowe.

Mit dotyczący wielkości koła zamachowego stworzyły firmy dystrybuujące urządzenia. To nic innego, jak chwyt marketingowy, który ma przyciągnąć uwagę potencjalnych odbiorców, czyli kupujących orbitreki. Wielu sprzedawców popełnia także istotny błąd, podając fikcyjną wagę koła zamachowego. W skrajnych przypadkach z 20 kilogramów podanych w ogłoszeniu potrafi w rzeczywistości zrobić się 6-8 kilogramów, ale przecież żaden kupujący nie jest w stanie tego sprawdzić, gdyż koło zamachowe to integralna część urządzenia i aby się do niego dostać, trzeba rozkręcić cały sprzęt, tracąc przy tym gwarancję.

Zatem jak interpretować parametr koła zamachowego w Orbitreku? Nasza rada – najlepiej ignorować tą informację. Orbitreki powinny być dobierane pod kątem rozstawu stóp, długości i głębokości kroku oraz oczywiście ogólnej jakości wykonania danego sprzętu. Można także zwrócić uwagę na komputer i opcje, jakie oferuje orbitrek. Jeżeli chodzi o koło zamachowe i jego wagę – w wielu modelach stosuje się koła ważące od 6 do 12 kilogramów. Niekiedy model z kołem 6 kg jest lepszym wyborem, niż ten z kołem ważącym 12 kilogramów – zwłaszcza, gdy orbitrek jest dla osób mniejszych i lżejszych.

Koła zamachowe dobierane są przez producentów względem ogólnej konstrukcji całego sprzętu. Jeżeli więc widzimy model z dużym i ciężkim kołem, które jest zwyczajnie za duże względem pozostałych podzespołów orbitreka – warto zastanowić się nad sensem zakupu. Naszym zdaniem Orbitreki z kołami zamachowymi ważącymi 6 kilogramów już dają duży opór podczas treningu. Siłownie oraz kluby fitness, które zakupują sprzęty do wykorzystania komercyjnego zwykle wybierają modele z 12 kilogramowymi kołami zamachowymi i to również jest optymalny wybór.

Systemy hamowania w orbitrekach

Wiele osób podczas zakupu wymarzonego orbitreka szuka przydatnych informacji na temat tego, czym kierować się przy wyborze. Pomagamy – jednym z najważniejszych czynników, który powinien decydować o tym, jaki orbitrek kupimy jest system hamowania.

W orbitrekach możemy wyróżnić trzy rodzaje systemów hamowania:

System elektromagnetyczny
System magnetyczny
System mechaniczny

W opisach pominiemy system mechaniczny, gdyż jest to przestarzała technologia, której próżno szukać w najnowszych modelach orbitreków.

System elektromagnetyczny

Jest to jeden z najpopularniejszych systemów hamowania spotykany w nowoczesnych urządzeniach sportowych (orbitreki, rowery stacjonarne). System ten działa dzięki specjalnym elektromagnesom, które umiejscowione są przy kole zamachowym. Czym większe ustawienie obciążenia, tym oddziaływanie magnesu na koło zamachowe jest większe, a osoba trenująca czuje wyraźne zwiększenie oporu. Oczywiście elektromagnes działa analogicznie w przypadku zmniejszania obciążenia – wówczas oddziaływanie na koło zamachowe jest mniejsze.

Do największych zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć cichą i płynną pracę całego urządzenia. Ponadto modele z elektromagnesami pozwalają na ustawienie dużo większych obciążeń, niż w innych urządzeniach (idealne rozwiązanie dla zawodowców). Z systemem elektromagnetycznym w parze idą także zaawansowane programy treningowe, które ustawiane są z poziomu komputera orbitreka. Wadą jest niestety wysoka cena oraz dosyć duży pobór prądu. Uwaga – kupując orbitrek należy dokładnie sprawdzić, czy dany model posiada system elektromagnetyczny. Zdarzają się bowiem przypadki, że sprzedający w cenie elektromagnetycznych systemów sprzedają zwykłe systemy magnetyczne.

System magnetyczny

Bardzo popularny system magnetyczny spotykany jest w większości domowych orbitreków i rowerów stacjonarnych. System ten działań na zasadzie zamocowanych na stałe magnesów, które przybierają kształt koła zamachowego. Podczas zmiany obciążenia, specjalny silniczek przysuwa lub oddala magnesy od koła zamachowego. Gdy chcemy zwiększyć obciążenie, magnesy zbliżane są do koła zamachowego, utrudniając jego płynną pracę (w efekcie orbitrek generuje duże obciążenie). Analogicznie sprawa wygląda, gdy chcemy obniżyć obciążenie – wówczas silnik odsuwa magnesy i koło zamachowe działa ze zmniejszonym oporem.

System magnetyczny może być sterowany za pomocą komputera lub mechanicznie – za pomocą pokrętła. Rozwiązanie z pokrętłem nie wymaga od nas podłączania orbitreka do prądu. Zmiana położenia ramienia następuje za pomocą linki, która doczepiona jest do pokrętła.

Największą zaletą systemu magnetycznego jest niska cena oraz cicha, płynna praca całego urządzenia. Minusem natomiast silniczek odpowiedzialny za sterowanie ramieniem z magnesami, który bardzo często ulega awarii a w przypadku urządzeń z mechanicznym pokrętłem – linka, która ma tendencję do zrywania się.

Podsumowanie

Wybór systemu hamowania podczas zakupu orbitreka jest bardzo ważny. Jeżeli myślimy o dużych obciążeniach i wygodzie użytkowania – lepszym wyborem będzie orbitrek z systemem elektromagnetycznym. Jeżeli natomiast szukamy domowego urządzenia, z pewnością wystarczy nam tani odpowiednik z systemem magnetycznym oraz komputerowym lub mechanicznym pokrętłem.

Trening na Orbitreku – strefy sterowane tętnem

Tętno podczas treningu to bardzo ważny czynnik, który decyduje o intensywności ćwiczeń a także pozwala osobie ćwiczącej określić stan swojego organizmu. Dzięki analizie tętna podczas wysiłku fizycznego, jesteśmy w stanie określić, czy nasz organizm pracuje z pełną efektywnością, czy też trening jest zbyt słaby. Zanim jednak wejdziemy na orbitrek i zaczniemy trening, warto przyjrzeć się tak zwanym strefom treningu sterowanego pulsem.

Czym są strefy treningu bazujące na pulsie? To określone przedziały tętna, w których organizm inaczej reaguje na wysiłek fizyczny. Przed określeniem optymalnej strefy treningu, trzeba odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo ważne pytanie – jaki jest cel naszego treningu? Jeżeli odchudzanie – wówczas trening powinien odbywać się w strefie 60-70% HR, gdyż tylko wtedy nasz organizm efektywnie spala zbędne złogi tłuszczu. Jeżeli natomiast przygotowujemy się do maratonu lub innego długodystansowego wysiłku – czas na strefę cardio. Wiedząc, jaki jest nasz cel treningu, dużo łatwiej będzie nam określić strefę, w jakiej należy rozpoczynać i przeprowadzać trening na orbitreku.

Strefy treningu sterownego pulsem

Strefa spalania tłuszczu – jedna z najpopularniejszych stref treningu sterowanego pulsem. Tętno podczas treningu osób chcących zgubić zbędne kilogramy powinno wahać się w granicy 60-70% HR. Nie wolno przekraczać tych wartości! Organizm w tej strefie walczy o poprawę metabolizmu, lepsze dokrwienie oraz oczywiście traci zbędne kilogramy.

Strefa cardio – strefa dla tych, którzy przygotowują się do maratonów lub innej długodystansowej aktywności fizycznej. W tej strefie tętno powinno wynosić 70-80% HR. Trening w tej strefie pozwala poprawić wydolność organizmu oraz jego kondycję.
Strefa beztlenowa – najtrudniejsza ze stref treningu, która pozwala sprawdzić granicę tolerancji między intensywnym treningiem a procesami organizmu tworzącymi kwas mlekowy. Tętno powinno wynosić 90-100% HR. Trening w tej strefie pozwoli zwiększyć tolerancję mięśni na kwas mlekowy, poprawiając ich wytrzymałość.
Strefa odpoczynku, regeneracji, rozgrzewki – strefa, w której rozgrzewamy organizm przed głównym treningiem lub odpoczywamy i regenerujemy siły (wyciszenie organizmu po treningu). Tętno w tej strefie powinno wynosić 50-60% HR. Strefa rozgrzewki i odpoczynku powinna być stosowana przez każdego – dzięki niej przygotowujemy organizm do intensywnego treningu i przejścia do innej strefy.

Współczesne orbitreki posiadają wbudowane sensory dotykowe, które w dużym stopniu ułatwiają pomiar tętna, przekazując niezbędne informacje na komputerze urządzenia. To na podstawie tych danych powinniśmy dobierać i monitorować strefy treningowe. Warto jednak zaznaczyć, że w orbitrekach domowego użytku pomiar pulsu może być wyłącznie orientacyjny – jeżeli chcemy mieć pewność, co do wartości tętna, warto zainwestować w specjalne pulsometry lub klipsy na uszy, które pozwolą dokładnie zmierzyć tętno. Wówczas będziemy lepiej przygotowani do określenia strefy, w jakiej powinniśmy trenować.

Trening brzucha na orbitreku

Trening mięśni brzucha to trudne wyzwanie, nawet dla zawodowych sportowców. Zarówno na siłowni, jak i w klubach fitness czy też na wielu stronach i blogach poświęconych trenowaniu znajdziemy mnóstwo poradników, jak trenować mięśnie brzucha i ogólnie jak ćwiczyć, aby pozbyć się tłuszczu z okolicy brzucha. Zwykle polecane są brzuszki oraz ćwiczenia z serii Weidera (sławna szóstka Weidera), jednak nie każdy ma tyle silnej woli i chęci, aby je wykonywać. Poza tym te ćwiczenia są zwykle polecane dla osób, które mają smukły brzuch. Co, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się złogów tłuszczu w okolicy brzucha? Jak zatem przeprowadzić skuteczny i efektywny trening brzucha, aby pozbyć się problematycznej oponki, czyli zbędnej tkanki tłuszczowej, która narasta w okolicach brzucha? Zwykłe ćwiczenia typu brzuszki czy A6W na nic się zdadzą, ale jeżeli posiadasz w domu Orbitrek – już teraz możesz zacząć trening, który prócz ogólnej kondycji, poprawi także wygląd brzucha i ułatwi odchudzanie.

Zanim przejdziemy do porad, jak ćwiczyć brzuch i jak stracić zbędne złogi tłuszczu, które psują nasz wygląd, musimy zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą ogromna tłuszczowa oponka. Osoby, które mają problem z otyłością, chorują znacznie częściej, mają problemy z sercem i układem krążenia (głównie nadciśnienie tętnicze) a także borykają się z wieloma innymi schorzeniami. Sam wzgląd wizualny i estetyczny jest ważny, ale trening brzucha powinien rozpocząć się nie tylko ze względu na chęci poprawy wyglądu, ale także ze względu na zdrowie, którym chcemy cieszyć się jak najdłużej.

Trening brzucha – Orbitrek

Po tym krótkim i motywującym wstępie pora przejść do sedna, czyli do treningu brzucha na Orbitreku. Urządzenie to zaliczane jest do kategorii sprzętu ogólnorozwojowego, ale sportowcy i osoby specjalizujące się w fitnessie potwierdzają, że Orbitrek to także doskonałe urządzenie do wykonywania ćwiczeń aerobowych, a takie pozwalają szybciej pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Największą przeszkodą w walce o lepszą figurę i zdrowie jest fakt, że nie ma urządzenia, które skupia się tylko na określonej partii ciała. Zdaniem producenta, to bezpieczne rozwiązanie, gdyż trening powinien rozwijać wszystkie partie ciała. Dlatego trenując na Orbitreku należy przede wszystkim pamiętać o ogólnym rozwoju, a nie wyłącznie o spalaniu tkanki tłuszczowej na brzuchu. Jednak trenerzy zgodnie potwierdzają, że sumienność i ciężki trening po minimum 20-30 minut dziennie sprawi, że tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha (a przy okazji także w okolicy ud, bioder i ramion) zacznie się zmniejszać najprędzej. Ważna informacja – podany zakres czasowy dotyczy treningu głównego, nie wlicza się do niego rozgrzewki czy tez wyciszenia, które jest niezbędne podczas treningu na Orbitreku.

Eksperci od treningu radzą także pić dużo wody, ograniczyć spożywanie tłuszczów oraz przede wszystkim sumiennie ćwiczyć, pamiętając o rozgrzewce oraz oczywiście o cykliczności treningów. Wówczas odchudzanie okolic brzucha ćwicząc na Orbitreku będzie o wiele efektywniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj