Ból głowy od odstawienia kawy – przyczyny i leczenie

2
2785
bol głowy co robić

Ból głowy to coś z czym styczność miał chyba każdy, i to zazwyczaj nie raz. Pojawia się on w różnych miejscach głowy, z różnym nasileniem i objawia się w różny sposób. Czasami zdaje się  on rozsadzać nam czaszkę, czasami w  niej wiercić, a czasami pulsować lub uciskać. Często działa otępiająco, utrudniając skupienie się na czymkolwiek. Miewa on również różne przyczyny. W niektórych przypadkach może on być objawem poważnych chorób neurologicznych.

Uwaga! Bardzo częstą przyczyną bólu głowy jest świadome bądź nieświadome ODSTAWIENIE KAWY. Jeżeli piejmy np. 2 kawy dziennie i przez kolejne 2 dni pijemy o jedną mniej lub całkowicie nie mamy do niej dostępu, to wtedy następuje silny ból głowy spowodowany odstawieniem kawy.

Według nas jest to WIĘKSZOŚĆ powodów bólu głowy. Jednym słowem – najlepiej nie zażywać kofeiny pod żadną postacią. Gwarantujemy, że Wasze życie się odmieni. Kawa bardzo silnie uzależnia fizycznie, co widoczne jest właśnie podczas odstawienia lub zmiany formy picia kawy!

Ból głowy – możliwe przyczyny

Bóle głowy mogą mieć rozmaite przyczyny, od zwykłego przemęczenia oczu, po groźne choroby. Często trudno jest jednoznacznie scharakteryzować jego przyczynę. Sprawa jest oczywista jedynie w wypadku urazu zewnętrznego, np. uderzenia, które jest bezpośrednią przyczyną bólu głowy.

Podatne na niego są różne obszary, należą do nich skóra głowy, odejścia naczyń tętniczych, zatoki oraz sierp mózgu. Co ciekawe, sam mózg nie jest unerwiony zewnętrznie, nie może zatem boleć. Jego zadaniem jest odbieranie i analiza, a nie wysyłanie sygnałów dotyczących bólu.

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy należą:

  • migrena
  • depresja
  • stres
  • przemęczenie
  • duży wysiłek fizyczny lub umysłowy
  • niedotlenienie mózgu
  • stałe przechowywanie w świadomości zbyt wielu „niezałatwionych” spraw
  • zatrucie organizmu używkami, dymem, alkoholem, nikotyną itp.
  • choroby naczyniowe związane ze zmianami ciśnienia
  • guzy mózgu
  • zapalenie zatok

Ból głowy – rodzaje:

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów bólu głowy, a kategoryzuje się go na różne sposoby, przy czym zazwyczaj trudno jest jednoznacznie określić jaki to rodzaj bólu. Wyróżnić można sześć różnych rodzajów bólu:

Ostry, pulsujący lub promieniujący ból trwający od kilku do kilkudziesięciu godzin

Jest to zazwyczaj ból migrenowy. Cechuje go często pojawienie się charakterystycznej „aury”. Jest on objawem migreny i tam należy szukać dokładniejszego opisu.

Uciskający ból od czoła, przez skronie aż do tyłu głowy

Odczucia z nim związane podobne są do „niewidzialnej obręczy” zaciskającej się wokół naszej głowy. Jest on dość długotrwały, o różnym, zazwyczaj niewielkim stopniu nasilenia, a wynika ze złego trybu życia np. codziennego długiego przesiadywania przed komputerem.

Pulsujący ból występujący w okolicy nosa, pod oczami oraz u dołu czoła

Najczęściej jego przyczyną jest zapalenie zatok. Często towarzyszy on gęstemu katarowi oraz nasila się przy pochylaniu. W tym wypadku warto udać się do laryngologa.

Nagły ból pojawiający się w okolicy oka

Może być oznaką klasterowego bólu głowy. Jest on bardzo silny, lecz krótkotrwały i ustępuje dość szybko. Może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu dnia. Odczuwając taki rodzaj bólu warto udać się do neurologa.

Tępy ból pojawiający się u dołu potylicy

Bywa że jest to ból nadciśnieniowy  pojawiający się wraz z towarzyszącym mu szumieniem w uszach. Jego przyczyną zazwyczaj bywa nadciśnienie. Jeśli pojawia się on u nas, warto zastanowić się czy na pewno nie jesteśmy chorzy właśnie na to schorzenie. Jeśli tak, należy je jak najszybciej zwalczyć poprzez odpowiedni tryb życia i sposób odżywiania, gdyż może ono być groźne dla naszego zdrowia.

Silny, ostry ból miejscowy

Może być oznaką pęknięcia naczynia krwionośnego, krwiaka lub innego uszkodzenia wewnątrz głowy. W takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Co na ból głowy? Jakie leki wybrać?

Przede wszystkim powinno się zbadać przyczynę bólu, gdyż eliminowanie objawów może być tylko działaniem doraźnym i przyniesie krótkotrwałą ulgę. Jeśli ból powtarza się regularnie warto udać się do lekarza lub poszukać pomocy innego specjalisty zależnie od rodzaju bólu tj. laryngologa, neurologa lub okulisty. W eliminowaniu objawów można stosować leki przeciwbólowe, szczególnie polecany jest Metafen, lecz równie dobrze mogą nadać się: Ibuprom, Excedrin MigraStop (bóle migrenowe), czy Aspiryna.

2 KOMENTARZE

  1. Mnie zawsze ale to zawsze boli głowa po odstawieniu kawy, w zależności od tego ile piłam wcześniej ból trwa krótka i jest mniejszy lub jak piłam dużo to ból może być duży (tabletki przeciwból. to podstawa) i dłuższy (głowa może boleć do tygodnia czasu!). Jak mi ktoś powie, ża kawa nie jest szkodliwa to go chyba uszkodzę!!!! :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj