E-papierosy, czyli rak płuc w nowoczesnym opakowaniu

0
653
kobieta paląca e papieros rak tabletki

E-papierosy, choć sprzedawane są w nowoczesnej i dizajnerskiej oprawie, to pod względem skutków palenia, nie różnią się zbytnio od tradycyjnych papierosów, zawierających tytoń z nikotyną i tysiącami innych toksycznych substancji.

Czym są e-papierosy

Choć pierwsze próby stworzenia e-papierosa sięgają lat pięćdziesiątych minionego wieku, to prawdziwa ich popularyzacja nastąpiła około piętnaście lat temu. Papierosy elektroniczne to nic innego jak podgrzewane inhalatory, które wprowadzają do organizmu takie substancje jak glikol propylenowy, glicerynę, wodę demineralizowaną, etanol, aromaty smakowe oraz nikotynę. Wraz z tymi związkami wdychane są jednak też rakotwórcze substancje chemiczne oraz tlenki metali ciężkich, takich jak cyna, ołów, nikiel.

Moda na elektryki

Elektroniczne używki szczególnie popularne są wśród młodzieży. Świadczy o tym nie tylko częsty widok młodych ludzi wydychających opary liquidu, ale również kariera jaką, e-papierosy zrobiły w młodzieżowym slangu. A to tylko niektóre, brzmiące niekiedy zabawnie i niewinnie, ich określenia: bongo elektrongo, cyberpet, cyberszlug, e-faj, e-kiep, ep, elektryk, vap, vapson, wapownica.

Dlaczego nikotyna uzależnia?

Mechanizm uzależniania się od nikotyny polega na tym, że podnosi ona stężenie adrenaliny oraz dopaminy w organizmie człowieka. Osiąga się stan euforyczny, dzięki któremu nie odczuwa się w takim stopniu bólu, łaknienia, głodu. Nikotyna od chwili pierwszego jej wdechu potrzebuje zaledwie siedmiu sekund, aby dostać się do naczyń krwionośnych mózgu.

Co może powodować palenie e-papierosów?

Po pierwsze palenie e-papierosów, ze względu na nikotynę – której niektóre badania przypisują działanie rakotwórcze – jest substancją uzależniającą. A każdy nałóg jest chorobą. Poza tym nikotyna szkodzi kobietom w ciąży oraz płodom głównie poprzez swoją toksyczność. Wpływa w sposób negatywny na rozwój mózgu, może również powodować choroby serca oraz płuc.

Choć jej katastrofalne dla zdrowia skutki nie są odczuwalne natychmiastowo, niestety są nieuniknione. To między innymi z tego właśnie powodu, ponad 70 tysięcy Polek i Polaków umiera rokrocznie na raka płuc.

szkodliwość papierosów elektrycznych

Jak sobie radzić z nałogiem nikotynowym?

Sposobów na radzenie z nikotynizmem jest mnóstwo. Jednym z nich może okazać się rozpoczęcie terapii grupowej, bądź indywidualnych spotkań z psychologiem. Lekarz może zalecić leki, również te dostępne bez recepty, które pomogą złagodzić skutki głodu nikotynowego. Najważniejsze w całej tej sytuacji, jest jednak nastawienie pacjenta, który sam musi znaleźć w sobie motywację do wyleczenia się z nałogu.

Bibliografia:

  • Stępniowska A., Kowalczyk M., Cholewińska E., Ognik K., E-papierosy – pomoc w rzuceniu palenia czy zagrożenie? Katedra Biochemii i Toksykologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Hygeia Public Health. 2017. 52(2): 86-95.
  • Bogucka D., Para z papierosa. Przegląd Techniczny. 2009. 17/18: 25.
  • Sobkowiak R, Lesicki A. Komórkowe szlaki sygnalizacyjne aktywowane przez nikotynę. Post Biologii Komórki 2011. 38(4): 581-596.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj