Jonizacja powietrza – czy należy się jej bać?

0
44
Jonizator powietrza w domu

Jonizacja powietrza staje się coraz częściej stosowaną technologią we współczesnych sprzętach AGD. Jonizatory można znaleźć w oczyszczaczach, nawilżaczach powietrza, ale także suszarkach, lokówkach, a nawet żelazkach.

Co to jest jonizacja powietrza? Czy jonizacja powietrza jest zdrowa? Jak jonizować powietrze w domu?

Jonizacja powietrza – co to jest?

Na czym polega jonizacja? To proces w wyniku, którego cząsteczki przepływającego powietrza zostają poddane działaniu ładunku elektrycznego. Jonizatory najczęściej dzielimy na dwie grupy:

  • Jonizatory ostrzowe – generują tylko jony ujemne (aniony). Występują w suszarkach, lokówkach, tańszych oczyszczaczach powietrza.

Ich głównym działaniem jest neutralizowanie nadmiaru dodatnie naładowanych cząsteczek, powstających np. w wyniku działania sprzętów elektrycznych.
Jonizatory ostrzowe pomagają przywracać równowagę elektrostatyczną.

  • Jonizatory plazmowe – generują jony ujemne (aniony), jak i dodatnie (kationy). Występują przede wszystkim w oczyszczaczach powietrza, ale też niektórych klimatyzatorach i osuszaczach powietrza.

Bardziej polecane ze względu na trwalszy charakter generowanych jonów, które są w stanie w powietrzu przetrwać nawet kilka minut. Dzięki temu usuwanie zanieczyszczeń może być bardziej efektywne.

Co daje jonizacja powietrza?

Co daje takie naładowanie otaczających nas cząsteczek ładunkiem elektrycznym? Pozwala przywrócić równowagę jonową. W pomieszczeniach mamy często do czynienia ze znaczną przewagą jonów dodatnich, co wpływa na nasze zmęczenie i problemy z koncentracją. Regulując elektrostatyczność naszych ubrań, czy włosów, urządzenia z jonizacją są pomocne we właściwym układaniu tkanin oraz stylizacji włosów.

zdrowe, zjonizowane powietrze w domu

Przede wszystkim jednak jonizacja powietrza służy pozbywaniu się zanieczyszczeń. Wiążąc się z drobinkami pyłków, roztoczy kurzu domowego czy zarodnikami pleśni i grzybów, jony wyciągają z nich cząstkę wodoru potrzebną do stworzenia cząsteczki wody. Struktura komórkowa szkodliwych związków zostaje w ten sposób zdestabilizowana, opadając bezwładnie na powierzchnię ścian czy mebli.

W ten sposób jonizacja przyśpiesza proces usuwania zanieczyszczeń. Widać to bardzo dobrze, gdy porówna się czasy usuwania cząsteczek PM2,5. Testowany oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW odnotował średnio o 4,7% krótszy czas filtracji zanieczyszczeń w testach Ranking-Oczyszczaczy.pl.

Jak jonizować powietrze w domu?

Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by jonizacji powietrza używać cały czas. Jeśli mamy oczyszczacz powietrza, który używamy regularnie, możemy mieć tę jonizację permanentnie włączoną.

Warto jedynie pamiętać, by nie stawiać urządzenia zbyt blisko ściany. Jonizator powietrza wytwarzając pole elektrostatyczne, przyciąga do siebie cząsteczki kurzu. Jeżeli wlot powietrza będzie ograniczony, część zanieczyszczeń, zamiast trafić do oczyszczacza, pobrudzi ścianę.

Jonizator powietrza do domu może być np. dobrym pomysłem, gdy okna z sypialni wychodzą na ruchliwą ulicę, lub gdy mieszkamy w mocno zanieczyszczonym regionie Polski.

To również przydatne rozwiązanie w osuszaczach powietrza, które pracują w wilgotnych środowiskach. Jonizacja pomaga wówczas powstrzymywać rozwój zarodników pleśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj