Co zrobić, żeby nie chrapać? Zdrowotne rady na chrapanie

0
310
sposoby na chrapanie

Znienawidzone zaburzenie, które wiele par zmusiło do spędzania nocy w osobnych sypialniach, wywoływało konflikty, sprzeczki, psuło nastrój, niejednokrotnie doprowadzając nawet do rozstań. Sfrustrowane, niewyspane żony zabierały kołdry i przenosiły się do innego pokoju, rano rzucając nieświadomemu mężowi kąśliwe komentarze.

Pierwsze wspólne noce okazywały się ostatnimi, bez pysznego śniadania i możliwości powtórki. A wszystkiemu winne chrapanie, które w skrajnych przypadkach może generować hałas o natężeniu nawet 90 decybeli, taki poziom generuje ruch uliczny w szczycie. Podobną wartość generuje praca blendera kuchennego. Wyobrażacie sobie wieczorem umyć zęby, zgasić światło, włączyć blender i zasnąć? No właśnie…

Chrapanie ma miejsce podczas głębokiego snu, zazwyczaj śpiąc na wznak, wtedy rozluźnieniu ulega szereg mięśni, w tym gardła i podniebienia miękkiego. Powietrze zaciągane przy wdechu ma utrudniony przepływ, co sprawia, że musi przeciskać się przez luźne tkanki, wpadając przy tym w drgania. Dźwięk towarzyszący drganiom jest nam wszystkim doskonale znany. Ot uciążliwa przypadłość, jednak zaniedbana może doprowadzić nawet do śmierci.

Wielu chrapiącym osobom, mięśnie wiotczeją tak mocno, że blokują górne drogi oddechowe, powodując bezdech senny, który zdarza się nawet kilkukrotnie każdej nocy.

Jeżeli osoba z tendencją do chrapania budzi się rano niewyspana, ma zaburzenia koncentracji, narzeka na senność czy ból głowy, najpewniej cierpi na bezdech i powinna skonsultować się z laryngologiem.

Lokalizacja źródła chrapania

Aby zlokalizować źródło chrapania, specjalista zleci szereg badań, między innymi zbada drożność dróg oddechowych, oraz sprawdzi, czy chrapanie nie wynika z wady anatomicznej, przerośniętych migdałków, torbieli lub guzów.

W przypadku wyeliminowania powyższych czynników możliwe jest wykonanie całonocnej diagnostyki oddychania pacjenta. Specjalistyczna maszyna będzie monitorować i rejestrować pracę serca, ilość szarpanych oddechów i momentów bezdechu. Pełna diagnoza da odpowiedź, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego, czy wystarczy doraźna pomoc.

Wykryte w badaniach wady anatomiczne są usuwane za pomocą korekt chirurgicznych, zazwyczaj o łagodnym przebiegu. Pozwala to na przeprowadzenie zabiegu w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

W przypadku chrapania z bezdechem leczenie dobierane jest do stopnia nasilenia zaburzenia

Niewielkie lub umiarkowane chrapanie znajdzie lekarstwo w terapii nocnymi aparatami ortodontycznymi, które zapobiegają zapadaniu się języka. Jest to jednak rozwiązanie krótkotrwałe, które zniknie wraz ze ściągnięciem aparatu. Drugim sposobem jest wspomaganie oddechu przez stosowanie małej maski tlenowej zakładanej na nos, która tłoczy tlen pod ciśnieniem, zapewniając prawidłowy oddech i usztywnia drogi oddechowe, zapobiegając zapadaniu.

chrapanie co robic

Problem chrapania jest dość powszechny, cierpi bowiem na niego co trzeci Polak. Warto jednak zwrócić uwagę, że częściej dotyka osób z nadwagą, palących papierosy, lub spożywając dużą ilość alkoholu.

W wielu przypadkach zmiana trybu życia, diety, czy zrzucenie zbędnych kilogramów rozwiązało problem chrapania. Wielu lekarzy ostrzega przed pojawiającymi się w mediach specyfikami, które miałyby skutecznie rozwiązać problem chrapania. Od leków i suplementów diety w postaci inhalatorów, kropli, tabletek, gum, przez klamerki na nos, nasadki na język i rozmaite maski podtrzymujące brodę. Niestety żadne z tych rozwiązań nie przynosi pożądanego efektu. U wielu osób nieznane kuracje lekami i suplementami powodowały poważne problemy zdrowotne, doprowadzając do ostrej niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet zgonu.

W przypadku wszystkich mechanicznych rozwiązań jedyne co nam grozi to brak komfortu i nie wpływają one drastycznie na zdrowie. W przypadku leków i suplementów diety należy zachować szczególną ostrożność, zapoznać się z ulotką, skonsultować z lekarzem, bądź farmaceutą. A najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty, który zleci wykonanie pełnej diagnozy i dobierze indywidualne leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj