Ciągłe przesiadywanie przed komputerem, wiele godzin za biurkiem w szkole, a także brak codziennych aktywności fizycznych to główne przyczyny wad postawy u dzieci i dorosłych. Skolioza u dzieci to częste schorzenie, którego diagnostyka odbywa się najczęściej w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku leczeniu skoliozy trzeba dokładnie ocenić źródło i skalę problemu. To podstawa, aby dopasować jak najskuteczniejsze metody leczenia.
Warto wiedzieć, że skolioza nie utożsamia się z każdym skrzywieniem bocznym kręgosłupa u dzieci. To schorzenie obejmuje najczęściej trójpłaszczyznowe i trójosiowe skrzywienia, a więc takie, które można zaobserwować jako skrzywienia boczne, w przód lub w tył z jednoczesną rotacją kręgów.
Rodzaje skoliozy – jakie są znane dzisiejszej medycynie?
Skoliozy u dzieci i dorosłych mogą mieć charakter wrodzony oraz nabyty w wyniku nieprawidłowych nawyków związanych z codzienną postawą ciała. Są też skoliozy idiopatyczne, które dla specjalistów wciąż są sporym wyzwaniem, gdyż bardzo trudno dobrać do nich skuteczne metody leczenia.
Dwa powszechnie znane rodzaje skoliozy to:
- Skolioza czynnościowa – charakteryzuje się skrzywieniem kręgosłupa tylko w jednej płaszczyźnie (czołowej). Odznacza się sporą ruchomością kręgosłupa, a skutki tego schorzenia są w pełni odwracalne przy zastosowaniu odpowiedniej terapii.
- Skolioza strukturalna – powstaje najczęściej w wyniku długo nieleczonych skolioz czynnościowych i powoduje kilka łuków wygięcia kręgosłupa. Może jej towarzyszyć deformacja, torsja i rotacja kręgosłupa, a nawet zniekształcenia klatki piersiowej.
W przypadku dzieci najczęściej diagnozowana jest skolioza w postaci bocznego skrzywienia kręgosłupa. To najczęściej występująca wada postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Aby uniknąć długotrwałego leczenia i rehabilitacji, warto obserwować na bieżąco postawę dziecka, a także przeprowadzać wizyty kontrolne. W tym celu warto wybrać sprawdzony gabinet fizjoterapii w Warszawie. Wykwalifikowany specjalista zawsze rzetelnie oceni stan kręgosłupa dziecka oraz podpowie, jakie działania podjąć w celu zapobiegania występowaniu skoliozy.
Przyczyny skoliozy u dzieci a błędy rodzicielskie
Skolioza u dzieci może występować pod postacią wrodzoną oraz nabytą, czyli taką, która najczęściej jest wynikiem zaniedbań ze strony opiekunów. W przypadku wrodzonego schorzenia przyczyną wysępiania bocznego skrzywienia kręgosłupa mogą być choroby układu ruchu, dystrofia mięśniowa, guzy kości, a nawet przebyte operacje.
Niestety wielu rodziców dopuszcza się kilku błędów, które powodują, że skolioza u dzieci pogłębia się wraz z wiekiem. Aspekty sprzyjające rozwojowi skoliozy u dzieci to:
- próby zbyt wczesnego pionizowania noworodków,
- długotrwałe noszenie dziecka na biodrze,
- przesiadywanie dziecka wiele godzin przed ekranem komputera w nieodpowiedniej pozycji,
- noszenie dziecka w nosidełku w pionie (w wieku poniżej 2-5 miesięcy).
To częste błędy niedoświadczonych rodziców, które mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki stanu kręgosłupa dziecka. Proces diagnostyki wymaga też kontaktu z ortopedą, który oceni widoczność łopatek, zachowanie równoległości między ramionami oraz inne aspekty wskazujące na skoliozę dziecięcą.
W przypadku wykrycia jakichkolwiek wad postawy warto postawić na kompleksowe leczenie skoliozy w Warszawie. Wybierając sprawdzony gabinet, zyskasz pewność, że dziecko będzie mieć jak najlepszą opiekę medyczną.
Interesujesz się marketingiem dla swojej strony internetowej? Odiwedź stronę 4rtweb.pl, aby dowiedzieć się weicej na ten temat.