Blizny. Skąd się biorą, jakie są ich rodzaje i jak się ich pozbyć?

0
1172
blizny a zdrowie, usuwanie, co robić

Nie ma chyba człowieka, który nie ma na swoim ciele choćby małej blizny. Znamiona te powstają w wyniku przeróżnych zdarzeń np. zadrapań, zabiegów operacyjnych, trądziku czy tak zwanych rozstępów. Płytkie rany goją się i najczęściej znikają szybko. Trudniej jest wtedy, gdy rana jest głęboka, a w dodatku nie stosujemy odpowiedniej pielęgnacji. Wtedy powstaje blizna. Dowiedzmy się zatem, jakie są ich rodzaje i czym smarować blizny, aby zminimalizować ich widoczność.

Rodzaje blizn

Blizny możemy podzielić na pięć rodzajów:

  • atroficzne – powstają po przebytej ospie lub trądziku. Tworzą się w wyniku zbyt małej ilości kolagenu, charakteryzują się wgłębieniami na skórze.
  • Rozstępy – pojawiają się w wyniku naciągania, rozrastania się skóry. Występują najczęściej na udach, brzuchu, pośladkach czy kolanach. Rozstępy powstają najczęściej w wyniku ciąży, szybkiego wzrostu czy u osób z nadwagą.
  • Przerostowe – uwidaczniają się po odpadnięciu strupka, wygojeniu się rany. W zależności od napięcia naszej skóry mogą się rozrastać lub maleć.
  • Bliznowce – powstają w wyniku gromadzenia się nadmiaru kolagenu w miejscu uszkodzenia skóry. Znamy je pod postacią twardych, dużych zgrubień. Często się rozrastają, stają się napięte i bolesne.
  • Blizny pooperacyjne – powstają po zabiegach chirurgicznych, najczęściej są najmniej widoczne. Cięcie zwykle powstaje w naturalnych fałdach skórnych.

Jak pozbyć się niechcianych blizn?

Jeżeli nie chcemy, by na naszej skórze były widoczne blizny i uszkodzenia, należy odpowiednio o nie zadbać już od samego początku. Ślady po świeżych bliznach znacznie łatwiej zniwelować odpowiednimi preparatami niż te stare, zgrubiałe i zaniedbane. Im szybciej zaczniemy pielęgnację, tym większa szansa na sukces!

O uszkodzony naskórek należy dbać już od samego początku, aby nie dopuścić do powstania rozległych blizn. Czym smarować blizny, aby zniknęły lub stały się mniej widoczne? Należy używać specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Doskonale sprawdzą się kosmetyki na bazie naturalnych olejków. Aby rezultaty były zadowalające, powinniśmy używać ich systematycznie.

Warto zwrócić uwagę na preparaty, które w swoim składzie zawierają oleje roślinne. Wykazują one silne właściwości wzmacniające, odbudowujące i nawilżające. Dzięki systematycznemu stosowaniu uelastycznią skórę, wspomogą produkcję kolagenu, skóra stanie się nawilżona, zmniejszy się widoczność blizn, rozstępów i przebarwień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj