Czym jest nerwica alkoholowa i jak na nią reagować?

0
304
alkoholizm czym jest nerwica alkoholowa

Choroba alkoholowa to przykra przypadłość, trapiąca w Polsce około miliona osób. Niestety z roku na rok ilość alkoholików rośnie, na co niebagatelny wpływ miał okres pandemii i inflacyjny kryzys gospodarczy. Alkoholizm to jednak nie tylko nadużywanie alkoholu, bowiem ze schorzeniem wiąże się wiele psychicznych i fizycznych objawów stojących niejako na uboczu głównej choroby. Jednym z częstych problemów trapiących pacjentów jest nerwica alkoholowa oddziałująca na psychiczną stronę chorego. Czym jest wspomniana przypadłość i jak przebiega?

Czym jest nerwica alkoholowa?

Pierwsze badania nad alkoholizmem prowadził w połowie XIX wieku, szwedzki lekarz, Magnus Huss. W swoich dziełach zajmował się jednak głównie fizyczną stroną uzależnienia klasyfikując nadmierne spożywanie alkoholu w charakterze jednostki chorobowej. Pierwsze kompleksowe analizy związane z psychologią alkoholika i towarzyszącymi mu problemami natury psychiatrycznej sformułował dopiero Elvin Morton Jellinek, który w 1960 roku jako pierwszy pokazał mechanizm pogłębiania się choroby alkoholowej. Rewolucyjne badania Jellinka w kolejnych dekadach były rozwijane i doprowadziły do zdiagnozowania wielu problemów pozostających na uboczu choroby alkoholowej, jednak pogłębiających ją, a nawet prowadzących do depresji i samobójstw. Jednym z takich problemów jest nerwica alkoholowa.

Nerwica w ogólnym tego słowa znaczeniu to zaburzenie emocjonalne objawiające się występowaniem ataków paniki, fobii oraz lęku nie pozwalającego na normalne funkcjonowanie. Jedną z odmian nerwicy jest ta powodowana przez nadmierne spożywanie napojów wysokoprocentowych. Cały mechanizm może mieć niewinne początki. W sytuacjach stresowych, po ciężkim dniu w pracy, kłótni domowej czy problemach związkowych następuje nadmierne spożycie alkoholu tłumiące lęki.

Następnego dnia pojawiają się jednak wyrzuty sumienia i złe samopoczucie, które znów tłumione są spożyciem wyskokowych trunków. Powstaje tzw. mechanizm błędnego koła, lub spirali alkoholowej. W konsekwencji takich praktyk, u alkoholika może pojawić się nerwica – ataki lęków objawiające się bezsennością, drgawkami, niemożnością wykonania podstawowych czynności życiowych. Nerwica, tak jak sam alkoholizm może stopniowo się pogłębiać, od łagodnych, lekkich objawów przechodzić w cięższe prowadzące do depresji i prób samobójczych.

Jak rozpoznać nerwicę alkoholową?

Wielu alkoholików oszukuje samych siebie i usiłuje zaprzeczać oczywistym objawom chorobowym, które wysyła ich organizm. W przypadku nerwicy alkoholowej sygnały te są zazwyczaj jasne. W początkowych objawach nerwicy pojawia się jedynie lęk i wewnętrzne przygnębienie, które można opisać jako smutek i pewnego rodzaju dyskomfort. Wchodzenie w spiralę alkoholową i kolejne kręgi nerwicy objawiają się już znacznie poważniejszymi problemami. Występuje trwałe rozbicie, mogą pojawić się drgawki i problemy ze snem. Jednocześnie największą pułapką nerwicy jest fakt, iż organizm traktuje alkohol jako lek na nią, ponieważ objawy nerwicowe po jego spożyciu na kilka/kilkanaście godzin znikają. Oczywiście po jakimś czasie powracają one ze zdwojoną siłą, ale nasz organizm daje wówczas silne znaki ku ponownemu spożyciu alkoholu.

Alkoholizm połączony z nerwicą alkoholową to przypadłość trudna i niszcząca człowieka zarówno od strony psychicznej i fizycznej. Długotrwałe życie w takim stanie nie jest możliwe, a jeśli nawet jest to pasmo klęsk i coraz większej depresji prowadzącej stopniowo na dno i to bez względu od miejsca w hierarchii społecznej czy posiadanego majątku. Aby pokonać nerwicę alkoholową niezbędne jest podjęcie leczenia. Im szybciej działania pomocowe zostaną wdrożone, tym większa szansa na ocalenie pacjenta przed całkowitą degeneracją. Jak prowadzić walkę z nerwicą by były to działania skuteczne i zakończone zwycięstwem?

Trudna walka, czyli jak wygrać z nerwicą

Odpowiedź na pytanie jak zwalczyć nerwice alkoholową w zasadzie zawiera się w odpowiedzi na indagacje jak wyjść z alkoholizmu. Schorzenia te są ze sobą połączone, występują często razem, dlatego leczenie powinno być skoordynowane i prowadzone kompleksowo. Walka z nerwicą alkoholową nie może ograniczać się do wiary w swoją silną wolę i postanowienia zaprzestania picia. Niewiele to wniesie ponieważ nawyki spowodują nawrót leków i zaburzeń szybciej niż się wydaje. Metodami na wyjście zarówno z alkoholizmu jak i z nerwicy z nim związanej są konsultacje z psychiatrą, lekarzem oraz najlepiej – terapia odwykowa składająca się z psychoterapii i farmakoterapii.

Oczywiście samodzielne znalezienie wysokiej klasy specjalistów, zdobycie leków i poszukiwania odpowiednich placówek mogą być nie tylko kosztowne, ale też czasochłonne. Może to zniechęcić do podjętej zmiany i wprowadzić jeszcze większe przygnębienie. Warto więc udać się na leczenie do wyspecjalizowanej placówki dysponującej sprzętem, wykwalifikowanym personelem oraz odpowiednimi warunkami lokalowymi. Warto rozważyć prywatne ośrodki uzależnień, w których jakość usług jest wysoka a powodzenie terapii niemal pewne.

Więcej informacji na temat terapii alkoholizmu można znaleźć na stronie: https://www.alkoholizm.org.pl/czy-mozna-wyjsc-z-alkoholizmu-bez-terapii/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj