Jak opiekować się osobą starszą? O czym należy pamiętać, decydując się na opiekę nad seniorem w warunkach domowych?

0
1548
senior opieka

Gdy bliska nam osoba z powodu zaawansowanego wieku oraz wynikających z niego chorób zaczyna wymagać opieki, musimy przede wszystkim określić, jakiej formy będzie to opieka. Zajmujący się tym tematem eksperci jednogłośnie potwierdzają, że najlepsza jest opieka w warunkach domowych.

Tylko, żeby taka opieka mogła przynieść oczekiwane rezultaty, nie obciążając przy tym samego opiekuna, musi być prawidłowo zaplanowana i zorganizowana. Na czym to planowanie i organizacja polega?

Od czego należy zacząć opiekę nad osobą starszą? Co jest najważniejsze w zajmowaniu się seniorem wymagającym naszej opieki?

Podstawowe pytanie, które zadają sobie wszyscy decydujący się objąć opieką chorego, niesamodzielnego już seniora, brzmi – czy sobie poradzę? Jeśli na tak postawione pytanie pada odpowiedź „muszę”, nie jest to z całą pewnością dobry początek. Dlaczego? Ponieważ z góry ustawia opiekuna w roli osoby niejako zmuszonej do poświęcenia. Tego typu podejście – co również podkreślają eksperci – zawsze kończy się fiaskiem. W jakich warunkach należy więc przystąpić do opieki nad przewlekle chorym, niesamodzielnym seniorem?

Przede wszystkim należy zapewnić sobie pomoc innych osób. Doskonale, jeśli będzie to pomoc pozostałych członków rodziny, na to jednak nie każdy może liczyć i to z najróżniejszych powodów. Co więc pozostaje? Pozostaje szukanie pomocy u specjalnych organizacji lub osób zawodowo zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

Takich fachowców, sprawdzonych i z niemałym doświadczeniem, znaleźć można na platformie Superwnuk.pl. Jest to miejsce umożliwiające:

  • znalezienie opiekuna zweryfikowanego tak przez sama platformę, jak i przez skupioną wokół niej społeczność korzystającą z tego rodzaju opieki;
  • monitorowanie przebiegu opieki za pomocą prostej w obsłudze aplikacji;
  • możliwość płacenia za opiekę nad seniorem w całkowicie bezpieczny sposób.

Zapewnienie sobie pomocy w opiece jest podstawą do tego, aby zajmowanie się osobą starszą nie odbiło się niekorzystnie również na jej głównym opiekunie. A ten niekorzystny wpływ samodzielnej opieki może pojawić się zaskakująco szybko, przybierając postać zmęczenia, zniechęcenia, pogorszenia stanu zdrowia, a nawet depresji.

Dlaczego w opiece nad seniorem tak ważne jest pozostawienie mu choć odrobiny samodzielności? Co na ten temat mówią specjaliści?

Bez względu na formę opieki czy ustalenia dotyczące osób pomagających nam w zajmowaniu się seniorem, bardzo ważne jest utrzymanie naszego podopiecznego jak najdłużej w minimalnej choćby sprawności oraz w jak najwyższym komforcie psychicznym. Choć może to brzmieć zaskakująco, doskonałym sposobem na zapewnienie jednego i drugiego jest pozostawienie osobie starszej maksymalnej możliwej samodzielności.

Jak przyznała w programie Radia Katowice dr n. med. Zofia Nowak-Kapusta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pielęgniarka oraz pracownik Zakładu Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa Środowiskowego – Jeśli tylko jest taka możliwość, aby osoba, którą się opiekujemy, wykonywała pewne rzeczy samodzielnie, pozwólmy jej to robić. Będzie to bowiem dla niej po pierwsze forma aktywności i rehabilitacji, a po drugie sposób na utrzymywanie przez nią własnej tożsamości i poczucia własnej wartości.

Jeśli więc senior, którym się opiekujemy, nie jest osobą całkowicie niesamodzielną, nie tylko powinniśmy mu na tę samodzielność pozwalać, ale wręcz go do niej zachęcać. Będzie to z korzyścią tak dla niego, jak i dla jego opiekunów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj