Pasty do zębów dawniej i dziś

0
1296
pasty do zebow

Pasta do zębów to cudowny wynalazek, który pozwala skutecznie usuwać z zębów resztki jedzenia, osad i płytkę nazębną. I choć pasty, które znamy w obecnej formie powstały dość późno, bo w II połowie XX wieku (pasty w tubkach wprowadzono latach 80., a pasty z fluorem w latach 50.), nie oznacza to, że wcześniej zapominano o czyszczeniu zębów. Pierwsze preparaty do higieny jamy ustnej wprowadzono już w starożytności. Na przestrzeni wieków zmieniał się ich skład i konsystencja. Dodawano do nich ludzki mocz, sproszkowane muszle ślimaków, zioła, owoce, miód, glicerynę i wiele innych składników.

Dziś o składzie pasty możemy przeczytać na jej opakowaniu. A ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past, np. https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pasty-do-zebow-153.html – to z łatwością znajdziemy taką, która najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby.

Pasty do zębów – skład

Dostępne współcześnie pasty do zębów – choć mogą różnić się nieco składem, konsystencją i przeznaczeniem – muszą spełniać pewne określone normy i zawierać z góry ustalone składniki. Jeśli pojawiają się pewne odstępstwa, to zazwyczaj są niewielkie. Jako przykład można podać pasty bez fluoru dostępne między innymi jako produkt dla dzieci albo pasty dla dorosłych, w których fluor został zastąpiony przez inną substancję, np. drobinki aktywnego węgla albo ksylitol.

Wracając jednak do past z fluorem, które są obecnie powszechnie dostępne na rynku i popularne wśród konsumentów, warto pamiętać, że zawierają one także szereg innych, ważnych składników. Jakich na przykład? Są to między innymi: zagęstniki, które nadają paście odpowiednią konsystencję; środki ścierne, czyli na przykład krzemionka koloidalna; detergenty, dzięki którym pasta się pieni i łatwiej dociera do różnych części jamy ustnej; substancje antybakteryjne i przeciwgrzybicze; substancje zapachowe i smakowe; a także związki przeciwpróchnicze.

Rodzaje past do zębów

Wspomnieliśmy już, że pasty do zębów różnią się nie tylko składem, ale również przeznaczeniem. Ważne jest również to, że poza ochroną przed próchnicą mogą spełniać także inne zadania. I tak poza uniwersalnymi pastami do mycia zębów mamy na rynku pasty wybielające, które od tych pierwszych różnią się przede wszystkim składem (enzymy roślinne) albo wyższym współczynnikiem RDA (współczynnikiem ścieralności). Dzięki temu skutecznie usuwają osad i przywracają zębom ich naturalny kolor. Dostępne są też pasty polecane przy chorobach dziąseł i paradontozie. W ich składzie znajdziemy między innymi wyciągi z ziół oraz alantoinę. W drogeriach są też pasty dla osób z wrażliwością zębów oraz przeznaczone dla dzieci poniżej 7 roku życia.

Duży wybór dostępnych produktów pozwala wybrać pastę, która najlepiej odzwierciedla nasze potrzeby. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza pasta nie przyniesie spodziewanego efektu, jeśli zapomnimy o poprawnej technice szczotkowania zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj