Na pewno leciałeś już kiedyś samolotem. A jeśli nie, to pewnie widziałeś na jakimś filmie, jak przed rozpoczęciem lotu stewardesa albo steward instruują pasażerów, jak postępować w razie zagrożenia życia na pokładzie samolotu. Mówią między innymi o tym, że kiedy znad Twojej głowy wypadnie maseczka tlenowa, najpierw należy założyć ją sobie, a dopiero później zadbać o innych pasażerów, z którymi podróżujesz, czyli najczęściej o dzieci. Ma to oczywiście sens, bo jeżeli Ty zemdlejesz, nie będziesz już w stanie w żaden sposób pomóc swojemu maluchowi. Najpierw musisz zadbać o siebie, żeby móc udzielić pomocy innym.
Zadbaj o siebie
Ta lotnicza analogia przekłada się na wszystko, co robisz w życiu. I nie chodzi tu o żadne pieszczenie się ze sobą, robienie z siebie pępka świata, ale o zwyczajną miłość do samego siebie i zadbanie przynajmniej o zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Pewnie znasz jedno z dziesięciorga przykazań „Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego” i ma ono ogromny sens, nawet jeśli jesteś niewierzący. Jak kochać inne osoby, jak siebie samego, skoro sobie nie dajesz prawa do odpoczynku, prawdziwego relaksu, rozrywki, chwili spokoju. Nie mówiąc już o tym, że zdarza Ci się potępiać siebie za swoje zachowanie i nie umieć wybaczyć sobie błędów. I jeśli w stosunku do siebie masz takie skłonności, to jak szanować, kochać innych i wybaczać im ich niedociągnięcia? Muszę przyznać, że sama mam ogromny problem z wybaczaniem sobie niewłaściwych zachowań, że często sama narzucam sobie jakąś karę za swoje „przewinienia”. Oczywiście w oczach innych, w szczególności moich bliskich nie są to żadne grzechy i oni potrafią wybaczyć mi wszystko. Dlaczego więc ja nie umiem kochać samej siebie?
Miłość własna – miłość do samego siebie – czakra serca
Kochać siebie, czyli akceptować siebie takiego, jakim jesteś, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami nie jest wcale łatwo. I myślę, że bardzo dużą rolę w życiu każdego z nas odgrywają rodzice. To od nich uczysz się, czy jesteś wartościowym człowiekiem, to oni pokazują Ci, że akceptują Cię całkowicie i bezwarunkowo. Jeśli tego brakowało Ci w dzieciństwie, możesz mieć teraz trudności w bezwarunkowej miłości do siebie samego. Ale to nic straconego. Przeszłość jest tylko tym, co już minęło, a Twoi rodzice też są ludźmi, którzy może sami nie doświadczyli wystarczającej miłości od swoich rodziców. Żyj w teraźniejszości i skup się na sobie, dając sobie szansę na prawdziwe pokochanie siebie.
Małe przyjemności
Czas na małe przyjemności, czyli traktowanie siebie z szacunkiem. Jeśli jesteś kobietą, idź do fryzjera, kosmetyczki, umów się z przyjaciółkami na babskie spotkanie, a jeśli mężczyzną, to pozostaje Ci wyjście z kolegami na piwo (nie wiem, jaki jest męski odpowiednik fryzjera czy kosmetyczki, bo raczej niewielu zmienia fryzurę, żeby poprawić sobie humor) 🙂 Wieczorem, pozwól sobie na chwilę relaksu – zrób sobie drzemkę, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki, weź odprężającą kąpiel, pograj w grę komputerową.
Dbaj o swoją dietę i kondycję!
Bardzo ważna dla Twojego samopoczucia jest też odpowiednia dieta. Dbaj o siebie jedząc zdrowo, a nie zapychając się pustymi kaloriami. Znajdź czas na regularne ćwiczenia (dla mnie to najlepsza forma odprężenia). Praca zawodowa, obowiązki domowe, opieka nad dziećmi, to bardzo dużo, jak dla jednej osoby. Dlatego tak ważne jest, żebyś najpierw zadbał o siebie, by potem móc troszczyć się o innych. Kiedy jestem zmęczona, nie mam czasu na swoje przyjemności, jak na przykład pójście na ćwiczenia albo spotkanie ze znajomymi, nie jestem dobrą matką i żoną.
Jestem wtedy spięta, łatwo mi o czepianie się drobiazgów, denerwowanie się na błahostki i powodowanie sprzeczek. Dlatego tym bardziej muszę najpierw zadbać o siebie. Żeby orkiestra mogła zagrać wspólnie jakiś utwór, wszystkie instrumenty muszą być dobrze dostrojone. Twoje fizyczne i psychiczne samopoczucie również musi być w równowadze, żeby dobrze funkcjonować i kochać innych, i służyć im pomocą.
A czy Ty dbasz o siebie wystarczająco? Jakie masz sposoby na kochanie siebie? Zostaw poniżej swój komentarz.