Joga hormonalna wg Dinah Rodrigues

0
739
joga hormonalna

Joga hormonalna to rodzaj jogi, która wspomaga kobiety na różnych etapach ich życia, joga, której praktyka pomaga przywrócić równowagę hormonalną zarówno kobietom w wieku menopauzalnym, jak i tym, które cierpią na różnego rodzaju zawirowanie hormonalne. O tym, skąd wzięła się joga hormonalna, na czym polega i co może nam dać rozmawiam z Anią Ribol – certyfikowaną instruktorką Hormone Yoga Therapy For Menopause Dinah Rodrigues.

Czym w ogóle jest joga hormonalna?

Joga hormonalna została stworzona przez brazylijkę Dinah Rodrigues, która pracując jako instruktorka jogi, pragnęła pomóc kobietom na różnych etapach życia, m.in. w okresach zachwiania gospodarki hormonalnej, takich jak np. menopauza, bolesne miesiączki itd.

Podobno Dinah Rodrigues to niesamowita kobieta… Zdaje się, że ma już ponad 90 lat i dalej uczy…

O tak. To bardzo pewna siebie osoba, niesamowicie zadbana, zdyscyplinowana, pełna zaangażowania, pasji, zainteresowań, mimo już zaawansowanego wieku. Miałam okazję uczyć się jogi hormonalnej od samej Dinah. Osobiście prowadziła całe szkolenie nauczycielskie jogi hormonalnej, które odbywało się w Berlinie i trwało tydzień. Byłyśmy grupą około 25 nauczycielek jogi z całej Europy i Ameryki Południowej. Każda z nas była indywidualnie uczona i korygowana przez samą Dinah.

Jest ona bardzo wymagającą nauczycielką. Powtarzała nam, że wytrwałość i zaangażowanie w przekazywaniu tej techniki jest ogromnie ważne. Nie wszystkie uczestniczki zdały też egzamin. Cudownie było obserwować ją w swojej pracy. Nasz wiek 30/40/50 lat wydał się śmieszny w stosunku do jej wieku (wtedy było to 89 lat), tak jak nasze bolączki – zmęczenie i martwienie się o starzejące się ciała. Tak naprawdę to wiek nie ma absolutnie żadnego znaczenia póki żyjemy. Wszystko jest w naszych rękach. To my kreujemy nas samych i nasze otoczenie.

Jak to się stało, że zainteresowałaś się akurat jogą hormonalną i gdzie się z nią zetknęłaś?

Często wyjeżdżałam do Berlina na szkolenia jogowe. Tam poznałam system Triyoga flow u mojej ulubionej nauczycielki Urvasi Leone, która prowadziła też warsztaty jogi hormonalnej. Zainteresowało mnie to, bo sama miałam problemy z bolesnymi miesiączkami. Poza tym wiedziałam że niedługo będę wchodzić w okres przekwitania. Ten czas bardzo nieciekawie przechodziła moja mama, która cierpiała na silne uderzenia gorąca i ogólną niestabilność. Postanowiłam więc, że ja pomogę sobie jogą hormonalną. I tak też się stało.

Czym joga hormonalna różni się od tradycyjnej jogi?

Joga hormonalna jest terapią, naturalną holistyczną metodą uregulowania systemu hormonalnego. Jest wykonywana dynamiczniej niż tradycyjna hatha-joga. Jest skupiona na pracy z ciałem energetycznym. Zawiera elementy jogi kundalini i tybetańskich technik energetyzujących. Asany, czyli ćwiczenia cielesne, są przeprowadzane dynamicznie w towarzystwie pranayamy, czyli ćwiczeń oddechowych, co stanowi intensywny masaż wewnętrzny. Przez prawie cały czas posługujemy się ognistym oddechem bhastrika, koncentrując się w rejonie brzucha (agni mandal)
– centrum indywidualnej prany. Wytworzoną energię kierujemy mentalnie do gruczołów odpowiedzialnych za produkcję hormonów.

Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania jogi hormonalnej?

Tak, nie każdy może ją ćwiczyć. Przeciwwskazaniem do uprawiania jogi hormonalnej jest ciąża, rak piersi (estrogenozależny i hormonozależny), przebyte operacje, ciężkie choroby serca oraz stany zapalne organizmu. Natomiast konsultacji lekarskiej wymagają duże mięśniaki i zaawansowana endometrioza. Przy lekkiej endometriozie można ćwiczyć. Z kolei podczas miesiączki nie ćwiczymy pozycji odwróconych.

Komu dedykowana jest joga hormonalna?

Joga hormonalna dedykowana jest kobietom z różnymi zaburzeniami hormonalnymi na różnych etapach życia, a mianowicie:

  • młodym dziewczętom przy zaburzeniach cyklu menstruacyjnego i zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
  • kobietom leczących się z powodu niepłodności lub przedwczesnej menopauzy;
  • kobietom 40+, które szukają naturalnych metod zapobiegania dolegliwościom związanych z menopauzą ,dla polepszenia samopoczucia, kondycji, koncentracji i zapobiegania wielu chorobom (osteoporoza, wzrost poziomu cholesterolu, otyłość, depresja, migrena, spadek libido);
  • kobietom, które chcą zrezygnować z przyjmowania tabletek hormonalnych.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe, jeżeli chodzi o praktykowanie jogi hormonalnej?

Jogę hormonalną mogą zacząć praktykować dziewczęta, które już miesiączkują i mają związane z tym dolegliwości, jak np. bóle menstruacyjne. Natomiast starsze panie mogą ćwiczyć taką jogę aż do końca życia. Nie ma tu górnej granicy. Dinah jest osobą po 90-tce. Jest niesamowicie witalna, energiczna oraz kobieca. Warto zobaczyć na You tubie jej filmiki. Błędem jest myślenie kobiet 60+, że już przekwitły i ten temat ich nie dotyczy. Hormony mają wpływ na tak wiele, na to jak się czujemy, jaką mamy pamięć, jak wygląda nasza skóra, włosy, w jakiej formie są nasze kości, sprawność fizyczna, samopoczucie czy mamy chęć do życia. Przeprowadzono badania, które wykazały, że regularną codzienną praktyką można podnieść poziom estrogenów, nawet jeśli jest on już bardzo niski w organizmie kobiety.

Jeżeli zaczniemy ćwiczyć jogę hormonalną jeszcze przed okresem przekwitania, czy jesteśmy w stanie wydłużyć okres naszej płodności i opóźnić menopauzę?

Tak, zdecydowanie tak. Im szybciej zaczniemy ćwiczyć jogę hormonalną, tym intensywniej wesprzemy nasz układ hormonalny. Choć przekwitanie jest absolutnie naturalnym etapem życia każdej kobiety i następuje w odpowiednim dla nas czasie, to przechodzimy go zdecydowanie łagodniej.

Wielokrotnie słyszy się o joginkach, które bardzo delikatnie przechodzą okres menopauzy. Czy joga hormonalna jest rzeczywiście w tej kwestii wyjątkowa, tudzież skuteczniejsza niż tradycyjna joga?

Oczywiście można łączyć różne style jogi w swojej codziennej praktyce. Ja właśnie tak robię. Dziś ćwiczę vinyasę, jutro jogę hormonalną.

Czy w takim razie mężczyźni nie mogą ćwiczyć jogi hormonalnej?

Panowie też przekwitają. Dla nich stworzona została joga hormonalna dla panów. Warto wspomnieć, że Dinah stworzyła również jogę dla chorych na cukrzycę.

Na czym polega taka joga hormonalna dla mężczyzn? Czy jest podobna do tej dla kobiet?

Myślę, że są to podobne ćwiczenia, jednak energia prowadzona jest w inne miejsca. Niestety Dinah nie bardzo chciała mówić o tym na naszym szkoleniu. Mówiąc szczerze panowie są zdecydowaną mniejszością, którą interesuje joga hormonalna, zatem i ja zaniechałam pytań.

A jeżeli chodzi o jogę dla osób z cukrzycą?

Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Sama pytałam o to Dinah, ale dostałam odpowiedz, że tego uczymy się na innym kursie nauczycielskim. Niestety nie chciała zdradzić żadnych szczegółów. A ja nie chciałabym spekulować.

W Polsce joga hormonalna nie jest jeszcze chyba aż tak popularna, choć coraz częściej pojawiają się zajęcia typu joga dla kobiet, kobieca joga etc.

Tak, to prawda. A to wielka szkoda, bo jest to wspaniała metoda dla kobiet. Wystarczy poświęcić 25 minut co drugi dzień na praktykę i większość dolegliwości związanych np. z menopauzą znika. W Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach czy Chorwacji kobiety fantastycznie wykorzystują tę wiedzę i technikę dla siebie. Ja też to czynię i namawiam panie na to na warsztatach, które prowadzę. Tylko ta technika wymaga chęci, zaangażowania oraz regularnej praktyki w domu. Na warsztatach uczymy się jak wykonywać poprawnie wszystkie ćwiczenia, a potem same je wykonujemy. Jest to jak mycie zębów, żeby były piękne i zdrowe.

Jak często powinnyśmy ćwiczyć jogę hormonalną, aby pojawiły się efekty?

Wszystko zależy od potrzeb. Młode dziewczęta mające problemy np. z bolesnymi miesiączkami mogą ćwiczyć dwa razy w tygodniu. Z kolei kobiety, które chcą zajść w ciąże, np. po długim okresie zażywania tabletek antykoncepcyjnych, powinny ćwiczyć częściej. Dla pań w okresie menopauzy optymalna będzie na początku codzienna praktyka, po czym można ją zredukować do trzech, czterech razy w tygodniu. Im częściej ćwiczymy, tym lepiej się czujemy. Potrzebna jest samodyscyplina, regularność, a najlepiej wdrożenie ćwiczeń na stałe w nasze życie.

Ja niestety jestem dość niecierpliwa, dlatego muszę zadać to pytanie. 😊 Jak szybko możemy spodziewać się pierwszych rezultatów?

Ćwiczenia działają natychmiast. Gdy zdarzy mi się chwila nierównowagi, spowodowana np. podrożą czy nadmiarem pracy, joga hormonalna jest wspaniałym lekarstwem. Już po kilku dniach codziennej praktyki, czuję jak moje ciało się oczyszcza, wypełnia energią i równoważy.

Dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here