Okna połaciowe w domu jednorodzinnym. Właściwy dobór okien dla poddasza

0
34
zdrowe okna

Jedną z czynności wymaganą w trakcie budowy domu z poddaszem jest dobre doświetlenie przestrzeni piętra. Nowoczesne okna połaciowe stanowią doskonałe rozwiązanie. Zarówno okna drewniane i z tworzywa sztucznego, cechują się wysoką jakością konstrukcyjną. Są wygodne w użytkowaniu i energooszczędne. To super alternatywa dla droższych i bardziej skomplikowanych w wykonaniu lukarn.

dom 2

Dom przy Cyprysowej 64

Łatwe w montażu, przydatne w adaptacji poddasza

Okna poddasza mogą być zastosowane w spadzistych dachach, których kąt nachylenia zaczyna się od 15 °. Montuje się je bezpośrednio w dachu, między poszczególnymi krokwiami, eliminując konieczność wykonywania dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie okien połaciowych ułatwia również adaptację dodatkowej powierzchni strychu w domach parterowych. Wykonanie takich okien w już istniejących domach z niezagospodarowanym strychem nie wymaga modyfikacji struktury dachu. Dzięki temu nieużywane miejsce na poddaszu można bezproblemowo przekształcić w dodatkową, praktyczną przestrzeń mieszkalną. Przy zastosowaniu połaciowych okien możemy sprawnie powiększyć niewielki dom, nawet jeśli wybraliśmy do realizacji projekty domów parterowych bez użytkowego poddasza.

Funkcjonalność i prawidłowy dobór okien

Wybór okien poddasza zależy w dużej mierze od powierzchni, którą musimy doświetlić. Mogą one występować samodzielnie, lub w grupach. Najczęściej wybierane są okna uchylne, z osią obrotu w górnej części ramy, znajdującą się na wysokości głowy osoby stojącej. Otwiera się je i zamyka za pomocą klamek umieszczonych u dołu skrzydła. Okna obrotowe poruszają się na wysokości skrzydła i powinny być rozmieszczone na tyle wysoko, by dorosła osoba mogła spojrzeć przez nie bez konieczności korzystania z podwyższenia.

Okna obrotowe są łatwe w czyszczeniu, gdyż dzięki ich ruchomości mamy dostęp do każdego fragmentu szyby.

Ważny jest poziom, na którym instalujemy okna połaciowe. W przypadku umieszczenia okna na niskim poziomie najlepiej postawić na okna uchylno-obrotowe. Przy zastosowaniu takiego wariantu skrzydło nie będzie przeszkadzać w dostępie do otwartego okna. Jeśli potrzebujemy większej ilości okien, lub występują one w miejscach, gdzie lokatorzy nie mają bezpośredniego dostępu można postawić na stałe okna dachowe. Takie rozwiązanie stosuje się często na klatkach schodowych, lub w w łazienkach z wysokim sufitem.

Najnowszym rozwiązaniem są połaciowe okna balkonowe. Takie przeszklenie łączy w sobie funkcje tradycyjnego balkonu i dachowego okna. Dolne skrzydło jest w tym wypadku stałe i pełni rolę francuskiego balkonu, a górne może być obrotowe lub w pełni rozwieralne. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się sytuacji, gdy wybieramy projekty domów z sypialnią typu master bedroom. Prywatny apartament z łazienką i garderobą, wyposażony w balkonowe okno połaciowe, nabierze dodatkowo na atrakcyjności i funkcjonalności

dom1

Dom przy Wiosennej 21

Trwałe i solidne rozwiązania na lata

Okna PVC cieszą się niższą ceną i dużą dostępnością. Okna poddasza z tworzywa sztucznego nie wymagają konserwacji, są lekkie dzięki zastosowaniu materiałów syntetycznych i konstrukcji komorowej, a ich rozmiary są uniwersalne i dostępne w szerokim zakresie.

  • Mankamentem takiej stolarki jest fakt, że jasne profile ulegają zmianom koloru pod wpływem promieniowania słonecznego i warunków atmosferycznych. Mają też tendencję do deformacji, a wtedy uszkodzone okno trzeba zastąpić nowym. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku okien drewnianych, które są bardziej trwałe i łatwiejsze w naprawie.
  • Okna drewniane są bardziej sztywne, co sprawia, że lepiej pasują do dużych przeszkleń charakterystycznych dla projektów domów z obszernymi oknami. Doskonale komponują się z innymi drewnianymi elementami, nadając domowi wnętrzu oryginalnego charakteru.
  • Drewniana stolarka jest droższa niż ta z tworzywa sztucznego i wymaga regularnej konserwacji i zabiegów pielęgnacyjnych, a w wilgotnych pomieszczeniach należy je dodatkowo zabezpieczyć.
  • Połaciowe okna powinny się charakteryzować wysokimi parametrami termicznymi. Na poddaszu dużo łatwiej o straty ciepła, a dach jest bezpośrednio narażony na wychłodzenie przez zalegający śnieg, czy padający deszcz.

Podczas wybierania okien poddasza, oprócz izolacji termicznej, istotne jest również zwrócenie uwagi na izolację akustyczną, która powinna efektywnie tłumić dźwięki dobiegające z zewnątrz. Pomieszczenia, w których występują połaciowe okna powinny być dobrze wentylowane. Umieszczenie grzejnika w bliskości okna powinno zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Okna poddasza są bardziej podatne na wpływ warunków atmosferycznych z uwagi na ich umiejscowienie, dlatego kluczowy jest wybór produktów renomowanych producentów, a w trakcie montażu korzystanie z profesjonalnych wykonawców.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj